Hírek
Milyen tudás szükséges, hogy biztosan induljanak a gyógyszerészeti tanulmányok?
2022. május 13, péntek
A gyógyszerész felvételi egyik legfontosabb kritériuma egy jól sikerült emelt szintű biológiai és egy kémiai vagy fizikai érettségi. Hogy milyen biológiatudással felvértezve kezdhetik el magabiztosan farmakológiai tanulmányaikat a diákok, arról Jánosa Gergely, a PTE Gyógyszerésztudományi Karának egyetemi tanársegédje nyilatkozott az Eduline.hu-nak.
„Mivel a biológia meglehetősen sokrétű tantárgy, a számos, apróbb részterület megannyi információszelete közül az általunk vélt legszükségesebb a sejt általános ismerete. A hallgatóknak – és természetesen nekünk, oktatóknak is – sokkal könnyebb felkészülni a vizsgákra, ha tudjuk, hogyan néz ki egy sejt, milyen részei vannak és milyen alapvető biológiai folyamatok zajlanak benne. A képzés során ezekre az esszenciális kulcspontokra építve sajátítják el a gyógyszerészet legaprólékosabb fortélyait, mely szaktudás későbbi tanulmányaikhoz, illetve munkájukhoz elengedhetetlen” – fogalmazott Jánosa Gergely, akit az érettségi kapcsán keresett az oktatási szakportál.
A tanársegéd elmondása szerint a pécsi gyógyszerészképzésbe érkező hallgatók eltérő biológiatudással érkeznek, ez annak is függvénye, hogy milyen gimnáziumban, középsikolában ismerkedtek a tudományterülettel.
A koronavírus-járvány oktatásra gyakorolt hatása sajnos nem volt pozitív, Jánosa Gergely meglátása szerint ez a hallgatók hézagos tudásában és hozzáállásukban, motivációjukon is megfigyelhető. Tavaly és tavalyelőtt sem zajlottak szóbeli érettségik, mely hozzájárulhat az ilyen típusú vizsgákhoz szükséges problémamegoldó képesség hiányához - fűzte hozzá.
A pécsi gyógyszerészkar munkatársa az Eduline.hu-nak hangsúlyozta, a biológiatudás mellett a biztos kémiatudás is sokat számít a gyógyszerészeti tanulmányok kezdetekor, mivel a természettudományok gyakran kiegészítik egymást, elég csak a biokémiára, biofizikára gondolni.
Arról, hogy milyen szerteágazó karrierutakat nyit meg a gyógyszerészdiploma, az alábbi interjúsorozatban mutattuk be a PTE Gyógyszerésztudományi Kar weboldalán:
- Egy diploma, ezernyi lehetőség – számos karrierút vár a pécsi gyógyszerész hallgatókra
- A „patikus nem pultos” – hogyan mentett meg egy nehéz helyzetben lévő vidéki patikát a fiatal pécsi gyógyszerész
- „Mindig kerestem valami újat” – hogy lesz valakiből gyógyszerfelíró gyógyszerész?
- Egy gyógyszerész a magánegészségügyben is építhet egzisztenciát és karriert
- "A gyógyszerészdiploma és az azzal megszerzett tudás rengeteg lehetőséget tartogat"