Szülőknek
Hallgatóink számára számos lehetőség adott, hogy tanulmányi időszakuk alatt hosszabb - rövidebb ideig külföldi részképzésben vegyenek részt, nyári cseregyakorlataikat külföldi partner intézményeinkben teljesítsék.
Karunkon 2009-óta a Nemzetközi Kapcsolatok Bizottsága koordinálja, irányítja a külföldi kapcsolatokat.
Fontos tudnivalók
- az Európai Bizottság egyik legsikeresebb és legismertebb programja
- Két fő típusa: külföldi tanulmányutak és szakmai gyakorlatok
- mostanáig több mint 3 millió egyetemi hallgató mobilitását segítette elő Európában
- az egykori Erasmus hallgatók szerint az Erasmus tapasztalat a végzés utáni munkakeresést is megkönnyíti
- az Erasmus hallgatók 60%-a nő és a kiutazó hallgatók 80%-a családjában az első, aki külföldön is tanul
A program célja
mennyiségében és minőségében növelni a...
- hallgatói és oktatói mobilitást
- nemzetközi projektek számát
- Felsőoktatási intézmények és vállalkozások közötti együttműködést
A program célja, hogy lehetővé tegye a részt vevő országok felsőoktatási intézményei (egyetemek, főiskolák) számára vendégtanárok fogadását, diákcseréket, nyelvi és szakmai kurzusokon, valamint nyári egyetemeken való közös részvételt.
CEEPUS országok: Albánia,Ausztria, Bosznia-Hercegovina, Bulgária, Csehország, Horvátország, Lengyelország, Macedónia, Magyarország, Románia, Szlovákia, Szlovénia, Szerbia és Montenegró. A program hivatalos munkanyelve az angol.
A részvétel feltétele: hálózatok létrehozása a felsőoktatási intézmények között. Minimum 3 egyetem alakíthat ki egy hálózatot, legalább két CEEPUS országból. A hálózati pályázat egy évre szól, de minden évben meg lehet újítani. Az új belépő intézmények csatlakozhatnak a már meglévő hálózatokhoz, de létrehozhatnak újat is. A CEEPUS hálózat az a szervezeti keret, amelyben a hallgatók és oktatók mobilitása megvalósul. A hallgatói és oktatói mobilitás az elfogadott hálózatok keretein belül - a fogadó intézmény fogadási keretének erejéig - valósítható meg.
Mire lehet pályázni?
- Vendégtanárok fogadására, küldésére
- Diákcserék lebonyolítására
- Nyelvi és szakmai kurzusok, illetve
- Nyári egyetemek szervezésére
- Hallgatói kirándulások lebonyolítására
- Közös diplomaprogramok kialakítására
Közös diploma programok:
- These en cotutelle (együttes témavezetés)
- Double/multiple degrees
- Joint degrees
Speciális kurzusok
(nyári egyetemek, intenzív kurzusok, hallgatói szakmai kirándulások)
A nyertes hálózatok az adott tanévben nyári egyetemet, intenzív kurzust, illetve hallgatói szakmai kirándulást is szervezhetnek CEEPUS támogatással, amennyiben erre a program költségvetése lehetőséget biztosít. A költségek finanszírozási alapja a szokásos mobilitásokhoz hasonlóan az ösztöndíjhónap. A speciális kurzusok elsősorban a hálózatok partnerintézményeiből érkezők számára nyitottak, de freemover-ként nem hálózati tagok bekapcsolódására is van lehetőség.
A CEEPUS II Egyezmény lehetőséget biztosít a 2005/2006-os tanévtől egy új speciális kurzus, a hallgatói szakmai kirándulás bevezetésére. A hallgatói szakmai kirándulás két-három napos rendezvény, mely tudományos és/vagy művészeti célt szolgál. A kurzusnak több intézmény közös szervezésében kell megvalósulnia.
A speciális kurzusokon való részvételért kreditpont(ok) adása kötelezõ!
Ki pályázhat?
Bármely Erasmus+ programban részt vevő (Erasmus+ charterrel rendelkező) magyarországi felsőoktatási intézmény magyarországi képzési helyén tanuló hallgatója nyújthat be pályázatot, aki mesterképzésen folytat tanulmányokat, és a képzés keretében legalább 1 lezárt félévvel rendelkezik. Továbbá az, aki osztatlan képzés keretében legalább 7 lezárt aktív félévvel rendelkezik, vagy aki doktori képzésen folytat tanulmányokat és a doktori képzés keretén belül legalább 1 lezárt aktív félévvel rendelkezik. Feltétel, hogy a jelentkező a munkanyelvből legalább B2 szintű, komplex nyelvtudással rendelkezzen.
A program célja
- külföldi csereprogram a továbbanulni, oktatni és kutatni vágyóknak
- lehetőség a nem amerikai állampolgárok számára, hogy az Egyesült Államokban folytathassanak tudományos tevékenységet
- pályázati lehetőség bármely tudományterületen és művészeti ágban